فرانسه فینالیست جام جهانی 2018 شد

تیم ملی فرانسه بعد از صعود هفت امتیازی و صدرنشینی در گروه C جام جهانی، با نتیجه ۴ بر ۳ آرژانتین را حذف کرد و در مرحله یک چهارم نهایی ۲ بر صفر اروگوئه را شکست داد تا راهی نیمه نهایی شود که خروس‌ها امشب در ادامه نتایج درخشان خود توانستند بلژیکی که بهترین خط حمله جام را در اختیار داشت را با تک گل ساموئل اومتیتی، شکست دهند و به‌عنوان نخستین تیم به فینال مسابقات ۲۰۱۸ روسیه صعود کنند.

شیاطین سرخ امیدوار بودند انتقام باخت در بازی رده‌بندی جام جهانی ۱۹۸۶ برابر فرانسه را بگیرند ولی نتوانستند به روند پنج پیروزی اخیرشان از مرحله گروهی تا دور یک چهارم نهایی ادامه دهند و در شبی که نمایش هجومی مسابقات گذشته خود را نداشتند، با یک گل مغلوب شدند تا نتوانند بهترین نتیجه تاریخ خود را کسب کنند و امیدوار به کسب برتری در دیدار رده‌بندی بمانند.

 

نیمه نهایی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه
سه‌شنبه: ۹۷/۰۴/۱۹ ؛ ساعت ۲۲:۳۰
استادیوم: سن پترزبورگ/ تماشاگر: ۶۴۲۸۶ نفر
داور: آندرس کونها(اروگوئه)؛ کمک‌ها: نیکولاس تاران، مائوریسیو اسپینوسا و سزار راموس(مکزیک)/ کمک داور ویدئویی: ماسیمیلیانو ایراتی(ایتالیا)/ کمک داور ذخیره: ماروین تورنترا

 

تیم ملی فرانسه

هوگو لوریس، رافائل واران، ساموئل اومتیتی، بنجامین پاوارد، لوکاس هرناندز، پل پوگبا، انگولو کانته، کیلیان امباپه، بلیز ماتوئیدی(۸۶- تولیسو)، آنتون گریزمان و اولیویه ژیرو(۸۵- استیون انزونزی).
سرمربی: دیدیه دشان

 

 

تیم ملی بلژیک

تیبو کورتوا، توبی آلدروایرلد، ونسان کمپانی، یان فرتونگن، مروان فلینی(۸۰- یانیک کاراسکو)، اکل ویتسل، موسی دمبله(۶۰- دریس مرتنس)، ناصر شاذلی(۲+۹۰- میکی باتشوایی)، کوین دی بروین، ادن هازارد و روملو لوکاکو.
سرمربی: روبرتو مارتینس

 

 

اخطار

ادن هازارد(۶۳) توبی آلدروایرلد(۷۱) یان فرتونگن(۴+۹۰) از بلژیک

انگولو کانته(۸۷) کیلیان امباپه(۲+۹۰) از فرانسه

 

شرح گل

فرانسه ۱ – بلژیک ۰ (دقیقه ۵۱: ساموئل اومتیتی): ارسال گریزمان از روی کرنر سمت راست زمین را اومتیتی مقابل تیرک اول و بالاتر از فلینی بلند قامت، با ضربه سر تبدیل به گل اول فرانسه برابر بلژیک کرد.

 

 

بهترین بازیکن

ساموئل اومتیتی، مدافع میانی فرانسه با عملکرد فوق‌العاده خود بارها بالاتر از بازیکنان بلژیکی ضربات سر را زد و مانع از گلزنی آنها شد و یک بار هم اجازه ورود توپ به دروازه تیمش را نداد، اما بازی خوب او با مهم‌ترین گلی که در دوران بازی خود به ثمر رساند و تیمش را راهی فینال کرد، موجب شد تا به‌عنوان بهترین بازیکن زمین لقب بگیرد؛ ضمن اینکه او یک بار هم با پاس بلند تماشایی خود موقعیت گل خلق کرد که ژیرو نتوانست از آن استفاده کند.

 

 

اتفاق ویژه

بلژیک در ۲۳ مسابقه اخیرش با هدایت روبرتو مارتینس هیچ باختی نداشت و در جام جهانی ۲۰۱۸ هم بهترین خط حمله را در اختیار داشت ولی آنها امشب با نمایشی دور از انتظار که مشابه بازی‌های اخیرشان نبود، برای نخستین بار در این رقابت‌ها نتوانستند گلی به ثمر رسانند تا با شکست یک بر صفر برابر فرانسه از راهیابی به فینال باز بمانند و مثل تقابل‌های گذشته نتیجه را به خروس‌ها واگذار کنند.

لحظات حساس

دقیقه ۴: ارسال خطرناک دی بروین از پشت محوطه جریمه از مقابل دروازه فرانسه عبور کرد و به سمت چپ زمین رفت.

دقیقه ۶: فرار سریع هازارد از سمت چپ زمین و ارسال زمینی او را اومتیتی قبل از رسیدن به لوکاکو به کرنر دفع کرد.

دقیقه ۱۱: فرتونگن با زیر توپ زدن به موقع اجازه نداد پاس امباپه در مقابل دروازه بلژیک به ژیرو برسد و موقعیت خطرناکی خلق شود.

دقیقه ۱۳: پاس در عمق پوگبا پس از یک حرکت تکنیکی از میانه زمین، به امباپه که با فرار سریع فرتونگن را جای گذاشته بود، نرسید تا کورتوا با خروج به موقع از دروازه توپ را در اختیار بگیرد.

دقیقه ۱۵: پاس در عمق عالی دی بروین را هازارد نتوانست تبدیل به گل کند و شوت پای چپ زمینی او با اختلاف کمی از کنار دروازه فرانسه به بیرون رفت.

 

 

دقیقه ۱۸: شوت روی پای محکم و ناگهانی ماتوئیدی از پشت محوطه جریمه را کورتوا در دو مرحله جمع کرد.

دقیقه ۱۹: هازارد با نفوذ تند و تیز از جناح چپ و سر توپی که پاوارد را جای گذاشت، شوت پُر قدرتی به سمت دروازه فرانسه زد که ضربه سر واران توپ را راهی کرنر کرد و منجی تیمش شد.
دقیقه ۲۰: لوریس با خروج و شیرجه بلند اجازه نداد ارسال دی بروین موقعیت برای بلژیک ایجاد کند.
دقیقه ۲۲: پاس به عقب فلینی روی توپ ارسالی از کرنر را آلدروایرلد با چرخش و شوت پای چپ ناگهانی به سمت دروازه فرانسه زد که فوق واکنش لوریس مانع از به گل رسیدن بلژیک شد و دوباره یک کرنر نصیب این تیم کرد.

 

 

دقیقه ۲۳: پاس بلند اومتیتی از میانه زمین به پشت مدافعان بلژیک را ژیرو با ضربه کم دقت خود به اوت زد.

دقیقه ۳۱: گریزمان ضربه آزاد میانه زمین را کوتاه کار کرد و به پاوارد پاس داد ولی سانتر او و ضربه پشت سر ژیرو از کنار دروازه بلژیک به بیرون رفت.

دقیقه ۳۳: شوت پای راست گریزمان دقت لازم را نداشت و با اختلاف زیادی از دروازه بلژیک راهی اوت شد.

دقیقه ۳۴: پاس در عرض عالی امباپه بعد از یک فرار سریع با ضربه نه چندان خوب ژیرو همراه شد تا توپ به بیرون برود.

دقیقه ۴۰: امباپه پاس فوق‌العاده‌ای به پاوارد داد که او را در موقعیت تک به تک با کورتوا گذاشت ولی شوت او را دروازه‌بان بلژیک با فوق واکنش خود راهی کرنر کرد.

 

 

 

دقیقه ۱+۴۵: سانتر دی بروین از جناح راست زمین نزدیک بود با اشتباه اومتیتی در دفع توپ تبدیل به موقعیت خطرناکی برای بلژیک شود ولی توپ به لوکاکو برخورد کرد و به بیرون رفت.

 

دقیقه ۵۰: شوت پای راست ژیرو بعد از برخورد به پای کمپانی راهی کرنر شد.

دقیقه ۵۶: امباپه با حرکت نمایشی چشم‌نواز به ژیرو پاس داد ولی شوت او مثل دفعات قبل بی‌دقت بود و تکل عالی موسی دمبله مانع از به گل رسیدن فرانسه برای دومین بار شد.
دقیقه ۵۸: شوت پشت محوطه آلدروایرلد با اختلاف زیادی از دروازه فرانسه به بیرون رفت.

دقیقه ۶۴: سانتر سریع مرتنس از جناح راست را لوریس با مُشت دفع کرد.
دقیقه ۶۵: ارسال مرتنس و ضربه سر فلینی بالاتر از پوگبا، با فاصله کمی از کنار دروازه فرانسه به بیرون رفت.

دقیقه ۸۲: شوت هازارد بعد از یک- دو با لوکاکو برگشت داده شد که در ادامه شوت روی پای محکم ویتسل را لوریس به خوبی دفع کرد.

دقیقه ۸۸: ارسال دی بروین را انزونزنی با ضربه سر دفع کرد که توپ بعد از برخورد به واران دور شد.
دقیقه ۸۸: لوکاکو برای زدن ضربه سر روی سانتر دی بروین از میانه زمین یک قدم کم آورد و توپ به اوت رفت.

دقیقه ۳+۹۰: کورتوا امید بازگشت به بازی را برای بلژیک زنده نگه داشت و شوت خطرناک گریزمان از پشت محوطه را جمع کرد.

دقیقه ۶+۹۰: پاس پوگبا و شوت تولیسو را کورتوا با واکنشی عالی تبدیل به کرنر کرد.

 

در حاشیه

* رفع محرومیت ماتوئیدی موجب شده به ترکیب فرانسه بازگردد و جانشین کورنتین تولیسو در سمت چپ خط میانی خروس‌ها شود.
* بلژیک به دلیل دو اخطاره بودن توماس مونیه تنها یک تغییر در ترکیب بازی امشب، در مقایسه با بازی اخیرش برابر برزیل داشته و موسی دمبله را به جای بازیکن محروم خود در زمین دارد.

* هوای کنونی شهر سن پترزبورگ، ابری و ۱۸ درجه سانتی گراد است.
* طرفداران تیم ملی فرانسه علاوه بر شکل و شمایل خاصی که برای خود طراحی کردند، ماشین‌های خود را نیز به رنگ پرچم این کشور درآورده‌اند و در اطراف استادیوم خودنمایی می‌کنند.

 

* ادی مرکس، قهرمان سابق دوچرخه‌سواری جهان و یکی از پُر افتخارترین ورزشکاران بلژیک برای حمایت از تیم ملی این کشور در ورزشگاه سن پترزبورگ حضور دارد.

 

* یک ساعت به شروع مسابقه بازیکنان تیم ملی بلژیک وارد زمین چمن شدند و بعد از آنها، نفرات تیم فرانسه بازدیدی از ورزشگاه داشتند و به رختکن رفتند تا آماده گرم کردن قبل از مسابقه شوند.

 

 

* «یک تیم، یک رویا»؛ شعاری است که روی کاغذ نوشته شده و روی دیوار رختکن تیم بلژیک قرار گرفته و شیاطین سرخ با ترسیم مسیری که در جام جهانی ۲۰۱۸ طی کردند، امیدوار هستند امشب برابر فرانسه به برتری برسند و به فینال برسند.

 

 

* هازارد، ستاره و کاپیتان شیاطین سرخ ۴۵ دقیقه به شروع بازی وارد زمین شد؛ بازیکنی که امید بسیاری از هواداران بلژیک به درخشش او است.

 

 

* امباپه در دور گروهی نمایش چندان درخشانی نداشت ولی در دو بازی مرحله حذفی برابر آرژانتین و اروگوئه عملکرد فوق‌العاده‌ای داشته و ممکن است در دیدار امشب هم ستاره خروس‌ها مقابل بلژیک باشد.

 

 

* امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه و فیلیپ، پادشاه بلژیک دو چهره سرشناسی هستند که در جایگاه ویژه استادیوم حضور دارند و در کنار جانی اینفانتینو، رییس فیفا بازی را از نزدیک تماشا می‌کنند.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “فرانسه فینالیست جام جهانی ۲۰۱۸ شد”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *